Przejęcia i akwizycje firm to jedne z najczęściej wykorzystywanych strategii rozwoju przedsiębiorstw na całym świecie. Niosą ze sobą liczne korzyści, na czele z poszerzeniem portfolio produktów i usług, wejściem na nowe rynki czy dostępem do technologii i wiedzy. Sukces skomplikowanego i wiążącego się z ryzykiem przedsięwzięcia wymaga jednak zrozumienia kilku kluczowych kwestii.
Aspekty przejęć i akwizycji przedsiębiorstw – od czego zależy sukces przedsięwzięcia?
Przejęcia i akwizycje firm są cenionym narzędziem strategii rozwoju przedsiębiorstw. Ich sukces wymaga jednak starannej analizy, odpowiedniego planowania oraz skutecznego zarządzania całym procesem.
1. Wybór właściwej firmy
Głównym czynnikiem wpływającym na sukces przejęć i akwizycji firm jest umiejętna
selekcja partnera. Wartościowe partnerstwo nie tylko ułatwia integrację po zrealizowanej transakcji, ale również przyśpiesza realizację przyjętych celów. Podczas wyboru firm (tzw. targetów), które mogą zostać nabyte, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak model i skala działalności, kultura organizacyjna, strategia biznesowa, komplementarność produktów, umiejętności zarządzania i know-how.
2. Przeprowadzenie kompleksowej analizy due diligence
Sporządzenie listy targetów, a następnie kontakt i spotkania z nimi w celu doprecyzowania istotnych kwestii, sporządzenia wyceny oraz opracowania wstępnych warunków współpracy to kolejne z etapów przedsięwzięcia. Transakcjom przejęcia i akwizycji towarzyszy również
analiza due diligence, która polega na dogłębnej analizie finansowej, prawnej i operacyjnej wybranej firmy. Pozwala ona zidentyfikować potencjalne ryzyka oraz możliwości wzrostu. To z kolei ułatwia oszacowanie wartości firmy oraz umożliwia lepsze przygotowanie do procesu integracji.
3. Wybór odpowiedniej strategii integracji
Istnieje wiele różnych strategii integracji, które można zastosować po przeprowadzeniu transakcji przejęcia lub akwizycji. W tym celu należy dogłębnie przeanalizować specyfikę obu firm oraz cele transakcji, aby wybrać strategię, która najlepiej odpowiada danemu przedsięwzięciu. Długofalowy sukces połączenia zależy od skutecznego scalenia kultury organizacyjnej oraz zapewnienia synergii pomiędzy działaniami obu firm.
4. Monitorowanie osiągniętych rezultatów
Proces przejęcia lub akwizycji nie kończy się wraz z finalizacją transakcji. Niezbędna jest również systematyczne monitorowanie postępów oraz ocena osiągniętych rezultatów. Umożliwia to sprawne reagowanie na możliwe problemy i dostosowywanie strategii.
Kompletne wsparcie strategiczne w obszarach fuzji i przejęć zapewniają firmy doradcze takie jak CMT Advisory, które pomagają realizować przedsięwzięcie z sukcesem, m.in. w postaci osiągnięcia wysokiego zwrotu z inwestycji.
Artykuł gościnny.