Przetargi publiczne – co musisz o nich wiedzieć, by z nich skorzystać?
Przetargi na zamówienia publiczne, to forma przetargów, które mają ściśle określone zasady według prawa. Co należy o nich wiedzieć?
Czy można odwołać się od decyzji o unieważnieniu przetargu?
Tak. Nie jest rzadkością, że firmy przechodzą przez proces anulowania przetargu z powodu nieprzewidzianych okoliczności lub zmiany sytuacji, i są one zobowiązane przez prawo do podjęcia wszelkich możliwych starań, jak również, że nie mieści się to w żadnych ograniczeniach prawnych ze strony firmy.
Co to jest postępowanie negocjacyjne?
Procedura negocjacyjna jest formą przetargu, w której wykonawca lub dostawca musi dostarczyć określone informacje i dokumenty, aby proces został rozstrzygnięty. Może to obejmować dostarczenie listów od poprzednich klientów, kopii faktur, wyjaśnienie, dlaczego są lepsi od innych dostawców itp., co znacznie ułatwia kupującym negocjacje podczas przetargu.
Jakie są konsekwencje niedopełnienia formalności związanych z udziałem w przetargu?
Konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z niedopełnienia formalności związanych z udziałem w przetargu są następujące: Wnioskodawca zostaje zdyskwalifikowany i nie może wziąć udziału w przetargu, a jeśli weźmie w nim udział, to z karą umowną.
Jakie dokumenty należy złożyć aby wziąć udział w przetargu?
- Ogłoszenie o przetargu, które należy złożyć na formularzu zamieszczonym na niniejszej stronie internetowej.
- Wszystkie odpowiednie dokumenty wymagane do udziału w zamówieniach publicznych, które są wyszczególnione podczas każdego zaproszenia do składania ofert (np. faktury handlowe adresowane do firmy; zamówienia zakupu).
Jakie są rodzaje przetargów publicznych?
Istnieje 8 rodzajów przetargów na zamówienia publiczne:
- przetarg ograniczony,
- przetarg nieograniczony,
- negocjacje z ogłoszeniem,
- licytacja elektroniczna,
- dialog konkurencyjny,
- zapytanie o cenę,
- zamówienie z wolnej ręki,
- negocjacje bez ogłoszenia.